Takdim

Başlamadan önce size önerimiz; yukarıdaki başlıklardan Giriş ve hemen onun altında olan Sunuş‘u (Mealimizi doğru anlamanız için) mutlaka okumanızı öneririz. Web Sayfamızı sık kullanılanlara ekleyerek her zaman elinizin altında BAŞVURU KAYNAĞI olarak bulundurmanızda fayda vardır.

Web Sayfamıza ve Kur’an Mealimize gösterdiğiniz ilgiye şimdiden çok teşekkür ederiz; birkaç Sureyi şöyle bir gözden geçiriniz ve eğer memnun kalırsanız sevdiklerinizi, eş dost ve arkadaşları haberdar etmeyi unutmayınız.

Öncelikle şunu bilginize sunmaktan büyük mutluluk duyarım; görsel olarak çok estetik (göze hoş gelen, gözü yormayan tonda renkler), çok kullanışlı, gerek bilgisayarda ve gerek mobilde çok hızlı açılan, kitap olarak baskısını yaptığımız KUR’AN MEALİMİZİN hemen ilk sayfalarında yer alan: TEŞEKKÜR, GİRİŞ, MEALİN HAZIRLIK AŞAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME ve ÖNSÖZ ile birlikte; Site olduğu için bir de BİR İKİ ANIMIZI hem dillendirdik ve hem de fotoğraflandırdık. Ayrıca bir de İNDİR başlığı koyduk, dileyen oradan KUR’AN MEALİMİZE ve ikinci kitabımız olan Kur’an’ın Yaşam ve Uygulama Biçimi olan YAŞAYAN SÜNNET adlı kitabımızın da PDF linkini koyarak indirilmesini sağladık. Bilinenin aksine SÜNNET ‘e olması gereken KUR’AN BÜTÜNLÜĞÜNDE bir anlam yükleyerek AYETLER IŞIĞINDA: Allah’ın Nebisi ve Râsulü olan Muhammed as.’ın hayatını SIFIR yaşından VEFAT edinceye kadar olan 63 yıllık zaman dilimini ele aldık. Aynı zamanda Tarihimizde muteber birkaç SİYER ~ PEYGAMBERİMİZİN HAYATI da PDF olarak indirmenize imkan sağlamak için linkler konuldu. (EL-HAMD).

Beni/bizi anlamanız ya da anlamaya çalışmanız size bir fayda sağlamaz, bizim böyle bir derdimiz/gâyemiz de yoktur. Aslolan Allah’ın ve Nebi as’a Vahyi olan Kur’an’ın doğru ya da doğruya (Allah’ın muradına) en yakın bir manânın anlaşılmasıdır?! Şu söyleyeceğimi yanlış anlamamanız için bu cümleyi kurdum: Bizim neden böyle bir MEAL yaptığımızı anlamanız açısından (burası KİTAP gibi olmadığı için) Kitaptaki bazı başlıkları ve içeriğini buraya link olarak koydum, MEALİ okumadan önce bu kısımları özellikle Giriş Kısmının en başında bulunan: MEALİMİZİN HAZIRLIK AŞAMASINDA GÖZÖNÜNDE TUTULAN ESASLAR kısmını okursanız; Bizim ne yapmaya çalıştığımızı ve Mealimize neden KUR’AN’IN ANLAM OKUYUŞU diye bir başlık attığımızı açık ve net olarak anlayacağınızı umuyorum. Yukarıda bulunan: Anasayfa‘nın altındaki Takdim, hemen yanındaki Giriş ve Sunuş başlıklı yazılarımızı mutlaka okumanızı öneririm. Unutmadan, biliyorsunuz da yine tekrarlamış olayım. KUR’AN: OKUNAN demektir. Onun için Kur’an; okunan olduğuna göre biz de: KUR’AN’IN ANLAM OKUYUŞU dedik.

Kur’an’ı Anlam Olarak Okuyan Her İnsan KAPASİTESİ Kadar Anlayabilecektir; Herkesin Peygamberimiz as. Gibi Anlaması Beklenemez?!

Çünkü en güzel şekilde ve en eksiksiz olarak Kur’an’ı ancak Peygamberimiz sav. anlamıştır, diye düşünüyorum! Bizlerin de ÜMMET olarak mücadelesi onun gibi anlamaya ve onun gibi yaşamaya büyük bir istek duyarak, ölüm gelip bize çatıncaya kadar mücadele etmektir: Zira o bizim bu yönümüzle gurur duyacaktır, diye de eklemeliyim.

Ayetin Kelime Karşılıkları Bölümü size ANA DİLİ GİBİ KUR’AN ARAPÇASINI ÖĞRENME imkânı verecektir. Pek çok kelimeyi hafızanıza alacak ve birden fazla Türkçe karşılığını öğrenmiş olacak ve KELİME HAZİNENİZ daha bir zenginleşmiş olacaktır. Ne kadar çok kelime bilirseniz, Kur’an’ı o kadar çok daha iyi anlamış/kavramış olursunuz.

Aklınızın, Kalbinizin onayladığı (hangi anlam size hitap ediyorsa, uygun geliyorsa) o Meali/Anlamlandırmayı almanızda/kabul etmenizde hiçbir beis/sıkıntı olmaz. Bir şey daha, ayrıca; aklınıza, mantığınıza, kalbinize uygun gelmeyen bir anlamı/meali kabul etmemenizde ve kabul etmediğiniz yerlerin üzerini (eğer bir Meali kitaptan okuyorsanız) çizmenizde bile bir sıkıntı/beis yoktur. Daha açık Türkçe ifadeyle: Kafirlerden olmazsınız?! Çünkü siz Kur’an’ı (orijinalini) reddetmiş olmuyorsunuz. O meali/anlamı veren kişinin verdiği anlamı/yorumu kabul etmiyorsunuz. Pek çok Din Adamı (Dini, hatta Allah’ı ve Kitabını/Ayetlerini kendi çıkar ve menfaatleri için kullananlar) maalesef insanımıza bu ruhu aşılamışlardır: Yanlış anlam verilen bir Meali okursanız günaha, hatta küfre girersiniz diyerek; Kur’an’ı Anladığınız dilde okumanızın önüne set germişlerdir.

Bu açıklamaları bu yüzden yazma (not düşme) ihtiyacı hissettim. Size, kalbinize hangi anlam uygun geliyorsa onunla amel etmenizde size bir günah yoktur. Çünkü yarın Rabbinize; Ey Rabbim bu bana daha uygun geldi, diyerek savunma verebilirsiniz. Yoksa (haşa) bile bile, yani bir anlamın size doğru geldiğini bildiğiniz hâlde anlamı saptırarak anlamaya/kavramaya ve yaşamaya çalışırsanız; bunu Allah bildiği için bu konuda hesaba çekilirsiniz. Dolayısıyla; bize bir anlam AK olduğu hâlde, dünyaları verseler KARA diyerek tam tersine bir manâ vermemiz mümkün değildi. Biz ancak gücümüz nispetinde anladığımızdan sorumluyuz. Siz okuyucular da aynı düstur/yöntem/metod üzere hareket etmelisiniz…

İleride göreceksiniz ki; Kur’an’ı defalarca okudukça Rabbiniz olan Allah, sizin iyi niyetinize ve imanınıza göre Kur’an’ı size açacak ve hatta Meallerde (iki kapak arasındaki mealde) olan hataları bile zamanla yakalayacak yani eğer Arapça bilmiyorsanız eninde sonunda -sabrederseniz, Meal okumayı sürdürürseniz, ayetler üzerinde iyi düşünüp Kur’an bütünlüğünde bağlantı kurarak araştırmaya da devam ederseniz- Rabbiniz size farklı Mealler aracılığıyla gösterecek ve EN DOĞRUYA YAKIN olan anlama bir vesileyle sizi gayretinizin/çabanızın ödülü olarak ulaştıracaktır, buna inanın: Bakarsınız şu an Bizim Meal belki de size hitap edecek (Kur’an’ı daha iyi ve Allah’ın muradını en doğruya yakın bir şekilde anlamanıza vesile olan) bir Meal olabilir. Eğer bir ayeti okuduğunuzda: Hah işte şimdi tamam, işte bu; çok şükür zihnimde bu ayet daha iyi oturdu, diyebiliyorsanız: SİZİN KALBİNİZE O AYET ANLAM OLARAK İNMİŞTİR (yani başka bir ifadeyle kalbinize yerleşecektir, muhkem kılınacaktır, demektir.) Kolaylıklar diliyorum, dualarımdasınız.

Kur’an’a Sıkı Sıkıya Sarılmama Vesile Olan Bir Ayet

Allah Rasûlü Muhammed sav. bizim çokluğumuzla değil: KUR’AN’A SARILIP BİREY OLARAK HAYATIMIZA VE ÜMMETİ OLARAK TA TOPUMSAL HAYATA ALMAMIZLA GURUR DUYACAKTIR! Yoksa iyi bilinsin ve akıllardan çıkarılmasın ki: Bizden/Ümmetinden o kıyâmet günü yani hesabın görüleceği o günde bizlerden/ümmetinden şikâyetçi olacaktır?!

Kur’an ile ilk tanıştığım gençlik yıllarımda ve halâ devam eden bilindiği üzere; “Bizim çokluğumuzla övünecek bir Peygamber anlayışı” vardı. Maalesef Kur’an’a sarılmakla değil de çokluğumuzla övünecek bir Peygamberi ümmetin zihnine yerleştirdiler; yine bu münafık, şirk ve küfür zihniyet?! Lâkin Furkan 30 ile tanıştıktan sonra yıkıldım ve bu Peygamber adına uydurulmuş, adına iftira atılmış bu sözü daha 19’lu yaşlarımda (Kur’an ile tanıştığım 1979’larda) terkettim ve KUR’AN’A SARILDIM (onu terkedilmiş bir vaziyette bırakmamak için, ömrüm de bu uğurda geçti geçiyor çok şükür ve inşaallah da dileğim/muradım bu hâl üzere Rabbimin huzuruna göçüp gitmek.

İşte o beni elektrik gibi çarpıp ancak öldürmeyerek şok etkisi yapıp kendime getiren Ayet:

KUR’AN: Çelişkisiz ve Şüphe Duyulmayacak Tek Kitap!

Bakara: 2 ~ İŞTE BU KİTAP içinde şüphe duyulacak/çelişkili hiçbir şey yoktur. Takva sahipleri (Allah’a karşı gelmekten sakınanlar) için bir yol göstericidir.

43 Yıllık Kur’an ve Kur’an üzerine çalışmalar, araştırmalar yapmış biri olarak; tek çelişkisiz Kitap olarak KUR’AN’ı buldum.

Siz kıymetli okurlarıma da tavsiyem, sizler de araştırınız ve Kur’an’ı bir kez değil, defalarca baştan sona bitiriniz; hatta her ay bir kez bitirmeye özen gösteriniz. Her gün 30 sayfa okusanız ayda bir kez; bir yılda ise tam 12 defa KUR’AN MEALİNİ bitirmiş olursunuz. İnanın bir yıl içinde BİR İLAHİYAT ÖĞRENCİSİ dengi veya onlardan da ileri seviyede İLİM SAHİBİ olmuş olursunuz.

Kafanıza bir şey takıldığında ise o konuyu Allah’a/Kur’an’a sorunuz ve sırf o konunun cevabı için baştan sona okuyunuz ve karşınıza çıkan cevapları (Sure ve Ayet Numaralarını) not ediniz. Sonra da o ayetleri bir deftere yazınız (yazarak öğrenme metodu).

Kur’an’ın dışında ne kadar müktesebat varsa doğruluğundan şüphe duyunuz ve Kur’an ile sorgulayınız.

Çünkü Muhammed as. ‘ın Hayatı da dahil bütün her şeye iftiralar (yalan-dolan şeyler, en başta da çok evlilik iftirasını atarak) katmışlardır. Münafık (Müslüman gibi görünen bu) müfterilerin çok evlilik iftirasından muratları da maalesef hafızalarda yer etmiş ve yüzyıllardır inanmayan münafık, müşrik ve kâfirler (bugün de ateist kâfirler) Muhammed as.’ı güya; “Uçkuruna düşkün bir Nebi/Peygamber” olarak dünya insanlarının gözünde düşürmekti amaçları?! Müslümanları da hep bu noktadan vurmuşlardır, vurmaya da devam etmektedirler?! İşte biz yaptığımız BU MEAL/ANLAM OKUYUŞU çalışmamız ile onların bu oyununu bozduk (el-Hamd).

Hele hadis külliyatında Allah Rasûlü Muhammed as. ‘a o kadar çok iftiralar atıp uydurmuşlardır ki; işte sahih kitaplar diye isimlendirdikleri bu kitaplardan bir türlü şüphe duymamaktadırlar; daha çetini ise: Kur’an’dan şüphe duyup, o Sahih-i Bilmem ne adlı kitaplardan şüphe duymamaktadırlar.

Kur’an’dan şüphelerini daha açık bir ifadeyle şöyle ifade edelim: Arapça bilenleri der ki; Kur’an’ı ve Kur’an Meallerini sizler anlayamazsınız, onun için sizler bize uyun kâfi, derler. Arapça bilenleri maalesef zihinlerindeki müktesebata göre Kur’an’a yaklaştıkları için o yönde Kur’an’ı anlamaya meyillidirler.

Onlara uyanlara gelince, onlar da: Kur’an’ı bilmedikleri yani Kur’an Cahili oldukları içindir, başka değil?! Yani düşüncelerinin arka plânında: Arapça bilen efendilerinin, üstadlarının, hocalarının, şeyhlerinin SİZ KUR’AN’I ANLAYAMAZSINIZ dedikleri ve onların da EVET BİZ KUR’AN’I ANLAMAYIZ, diye inanmalarından dolayıdır.

Hadis Külliyatlarında hiç mi doğru yok, estağfirullah biz bunu demek istemiyoruz. Elbette ki doğrular pek çok, ancak aralarına katılan yalan-yolan iftiradan uydurma sözleri de doğru diye benimsiyor, kabul ediyoruz Kur’an’dan haberimiz olmadığı için?! Asıl dikkat çekmek istediğimiz konu burası.

Orada kayıtlı sözlerin (Nebiye ait olduğu iddia edilen pek çok uydurma hadislerin) Kur’an’a yüzdeyüz aykırı olduğunun bile farkında değillerdir?! Bunun farkına varabilmek için Kur’an’ı mutlaka her insan anladığı lisânda/dilde okumak zorundadır. Bu Allah’ın kendilerine olan bir emridir (farzıdır).

O gün, daha Allah Rasûlü hayatta iken onun sözlerini kayda almaya başlamışlar ve onun söylediği ile Allah’ın sözlerini/ayetlerini karıştırmışlardır. Tarihi vesikalara dayanarak; Allah Rasûlü bir-iki olaya şahit olduktan sonra Allah’ın sözleri/ayetleri dışında kendi sözlerini yazmayı yasakladığı bilinmektedir.

Onun için Allah’ı ve O’nun Rasûlünü EN DOĞRU KAYNAKTAN öğrenmek varken ne diye çelişkili ve iftiralarla/uydurma şeylerle dolu şeylerden öğrenelim?! İşte onun için Allah Kitabında: Allah’ı gereği gibi bilemediler, tanıyamadılar, takdir edemediler, der?! Neden, çünkü O’nu kendi Kitabından öğrenmediğimizden dolayı?!

Kur’an dışında hazırlanmış, tasarlanmış bütün o müktesebatın, eserlerin arkasında münafıklar, müsteşrikler var?! Avrupa yıllardır (yüzyıllardır da diyebiliriz) 1500-2000 kişilik bir ekibi finans etmektedir. Bu insanlar Arap Gramerine vakıftırlar ve pek çok Eserin Arapça baskısını bile yapıp (genelde Beyrut Baskısı diye) piyasaya sürerler. Bu çalışmaların arkasında siyonist müsteşrikler vardır. Arap Ülkeleri de İslâmi Eser diye kaynak eserleri arasına müktesebat olarak alırlar. Oradan da diğer dünya dillerine çevirisi yapılarak Türkiye dahil tüm diğer ülkelere sokarlar.

Kur’an dışında bu gibi şüpheli kitaplardan, müktesebattan uzak durmakta fayda var, en azından Kur’an’ı anladığınız lisânda/dilde defalarca okuyup Kur’an’a vakıf olduktan sonra dilediğiniz kitabı okuyabilirsiniz, çünkü elinizde artık BİR MİHENK TAŞI olarak Kur’an olacağından dolayı; doğruyu ve yanlışı kolaylıkla ayırt edebileceksiniz: Çünkü Allah’ın vadi vardır, Kur’an okuyucusuna Allah FURKAN özelliği (hakkı ve batılı/iyi ile kötüyü/doğru ile yanlışı ayırt edici özellik) verir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Site Tanıtımı

Mealimizi internet ortamına taşımadan önce kitap olarak İNİŞ SIRASINA GÖRE tasarlayarak 8 Baskı yapıldı. 2009 Yılı Ramazan Ayında VATAN GAZETESİ tüm okuyucularına Kupon karşılığında Mealimizi hediye etti. Böylece ülkemizde binlerce eve girmiş oldu.

Bir insan ‘İniş Sırasına Göre’ anladığı dilde/lisânda Kur’an Mealini okuduğunda RABBİNİ GEREĞİ GİBİ TANIR, diye değerlendiriyorum. 70’li yıllardan beri bendeniz bu sıralamaya göre okurum ve okumaya da devam ediyorum. Çok faydasını gördüm. Bu düzenleme/sıralama ile Yüce Rabbimi gereği gibi tanıdığıma inanıyorum. Eminim sizler de aynı kanaate sahip olacaksınız, şimdiden başlangıcınız hayırlı olsun.

Sitemizde İniş Sırası, Mushaf Sırası ve Alfabetik Sıralama olmak üzere 3 seçenekte okuma imkanı sunduk.

Kur’an Mealimize 2023 yılı itibariyle internet sitemize taşıdığımız an itibariyle: KUR’AN’IN KUR’ANCA ANLAM OKUYUŞU adını koyduk.

Çünkü Arapça Dil Kuralları (Gramer) ya da Sözlüklerden daha önemlisi bizim için: Kur’an’ın KUR’ANCA DİLİ idi ve biz buna çok önem vererek özen gösterdik. Okuyuşumuz da böyle oldu, şükürler olsun. Kur’an’ı doğru ya da doğruya en yakın bir şekilde anlamanın yolu da buydu!

Sitemiz ile ilgili öncelikle şu durumu bilginize sunmaktan büyük mutluluk duyarım; görsel olarak çok estetik (göze hoş gelen, gözü yormayan tonda renkler), çok kullanışlı, gerek bilgisayarda ve gerek mobilde çok hızlı açılan Meal okuma Araştırma Sitemiz hayırlara vesile olsun.

KUR’AN Mealimizin Kitap Baskısının hemen ilk sayfalarında yer alan: TEŞEKKÜR, GİRİŞ, MEALİN HAZIRLIK AŞAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME ve ÖNSÖZ yazılarını Sitenin başlıklarına koydum.

Bir de Anılar başlığıyla BİR İKİ ANIMIZI hem dillendirdik ve hem de fotoğraflandırdık.

Ayrıca İNDİR başlığı koyduk, dileyen oradan KUR’AN MEALİMİZE ve ikinci kitabımız olan Kur’an’ın Yaşam ve Uygulama Biçimi olan YAŞAYAN SÜNNET adlı kitabımızın da PDF linkine indirmek için ulaşabilecek.

Bilinenin aksine SÜNNET ‘e olması gereken KUR’AN BÜTÜNLÜĞÜNDE bir anlam yükleyerek YAŞAYAN SÜNNET Adlı Eserimizde AYETLER IŞIĞINDA: Allah’ın Nebisi ve Râsulü olan Muhammed sav’in hayatını SIFIR yaşından VEFAT edinceye kadar olan 63 yıllık zaman dilimini ele aldık.

Aynı zamanda Tarihimizde muteber görülen birkaç SİYER ~ PEYGAMBERİMİZİN HAYATI da PDF olarak indirmenize imkan sağlamak için linkler konuldu. Kur’an’ı gereği gibi okuyup, yani anlam itibariyle baştan sona birkaç (en az beş) kez bitirdiğinizde bu Siyer Kitaplarını okumanızı öneririm. Çünkü o kitaplardaki Kur’an’a aykırı bilgileri böylece görebilirsiniz, diye düşünüyorum.

Beni/bizi anlamanız ya da anlamaya çalışmanız size bir fayda sağlamaz, bizim böyle bir derdimiz/gâyemiz de yoktur. Aslolan Allah’ın ve Nebi as’a Cibril as. vasıtası ile vahyettiği/indirdiği Kur’an’ın doğru ya da doğruya (Allah’ın muradına) en yakın bir manânın anlaşılmasıdır?!