Hakkımızda

SADIK TÜRKMEN

29 Ekim 2023
Çubuk, Ankara – TÜRKİYE

Bu site ve büyük bir çaba ile hazırladığımız KUR’AN MEALİMİZ; tüm İnsanlığın hidâyetine / Rablerine yönelişine vesile olsun duasıyla 🤲

Çalışmak / hizmet / kulluk bizden, başarı / dileyeni, doğru yola ulaşmayı isteyeni hidâyete erdirmek, kavuşturmak ise Allah’tan!

1960 Çubuk – Ankara Doğumlu olan Sadık TÜRKMEN; ikisi erkek bir kız çocuğu babası olmakla birlikte; ikisi kız çocuğu, biri erkek çocuğu olmak üzere de 3 torun sahibidir.

Mekki Surelerden olan Alak, Kalem, Müzzemmil, Müddessir ve Fatiha’dan başlayıp Mutaffifin’e kadar KALBİMİN İMANİ TEMELİNİ atıp hayatıma alarak Ümmilikten (kitap nedir, iman nedir bilmez bir hâldeyken); Kur’an sâyesinde ALLAH’I BİLEN BİR KUL hâline  getirildim. Medeni Surelerden olan Bakara ile başlayıp Nasr Suresine kadar da: KALBİMİN MEDENİYETİNİ İNŞA ETTİM!

Bu yüzden Mehdim/Hidâyet Rehberim olan YÜCE ALLAH’a ne kadar şükretsem azdır. O’nu iyi ki de tanıdım.

1979 yılı itibariyle Kur’an ile hayatım değişti, kendimi Kur’an’a ve Kur’an’ın anlaşılmasına adadım.

İstedim ki; Allah’ın bütün kulları O’nu Kur’an’dan tanısın.

Ancak O’nu nasıl tanıyacaklardı?!

Elbette O’nun Kitabını anladıkları lisânda/dilde okudukları zaman anlayabilirlerdi.

Öncelikle hedefim içinde yaşadığım Ülkem insanlarının Kur’an’ı anlamasına yönelik bir Proje tasarlamayı plânladım.

Elbette ilk iş olarak ta hedef Akıl ve Bilim Işığında Kur’an’ın Türkçe Çevirisini yapmaktı.

Daha sonra bu Kur’an Çevirisini tüm global dünya dillerine çevirtip baskısını yaparak dünyadaki tüm konutlara birer adet hediye etmekti.

Ancak bu hedefime bir türlü ulaşamıyordum. Çünkü ekonomik anlamda buna benim gücüm yetmezdi, bunu çok iyi biliyordum.

Zengin iş adamlarına ve iş kadınlarına bu teklifimi götürdüm.

Çok zengin iş adamlarına ahirete intikal etmiş/göçmüş Aile Büyükleri adına (kurulan Vakıf aracılığıyla) Kur’an Çevirisi/Meali bastırılarak İlkokullardan başlayarak Ülkemizdeki bütün Konutlara girmeyi teklif etmiştim.

Lâkin bu teklifim onlar tarafından kabul görmedi.

Yıllar sonra Yüce Rabbimin lütfunu gördüm. Bir arkadaş aradı ve İnternet Sitesi kurması için Almanya’dan bir iş adamı kendisini görevlendirdiğini ve bizim Mealimizi de beğendiğini ve bu yüzden görüşmek istediğini söyledi.

Çok şaşırmıştım, şaşkınlığım gittikten sonra Yüce Rabbime şükretmiştim.

Yüce Rabbime: Benden buraya kadar Allah’ım, gücüm tükendi, hiçbir iş adamı bu konuya el atmıyor, Kitabı bastırıp dağıtmaya yanaşmıyor demiş ve neredeyse pes etmişken şimdi sen beni Mealimizi Web Siteye koymak için arıyorsun, dedim ve hemen PDF olarak kendilerine yolladım. Allah razı olsun yıllar önce ilk onlar (Mealler.Org) yayınladı. Daha sonra da onlardan alarak ya da daha sonra şu an bu siteyi açtığım için adıma daha önce açtığım sitemden PDF alarak yayınlıyorlardı. Dolayısıyla bu şekilde (çok şükür) 50 siteye yakın arkadaşlar yayınladılar ve Karşılaştırılmalı Meal olarak neredeyse yine 70 Meal Sahibinin arasına biz de dahil olduk. (EL-HAMD)

Saygılarımla,
Kur’an Meali Editörü
ve Araştırmacı Fâkih

SADIK TÜRKMEN
(Bilgi İşlem Mühendisi)


Site Açılışı 29 Ekim 2023

KISA BİYOGRAFİ

1960 Ankara Çubuk Oymiğde/Oymide Köyü Doğumlu olan SADIK TÜRKMEN ‘in hayatı MEALCİLİK ile ilgili yaptığı araştırma ve aktif çalışmalarla geçmiştir.

Mesleği Basın Yayın ve Matbaacılıktır.

80’li yıllarda “Kur’an, Sünnet ve İslâmî İlim ve Bilimleri Araştırma konularını içeren FURKAN DERGİSİ”ni çıkartmış ve Kur’an, Hadis, Mezhepler ve Fıkıh ile ilgili yazıları yer almıştır.

Çeşitli Dergi ve Gazetelerde Kur’an ve Meal üzerine Makâleleri yayınlanmıştır. Aynı zamanda kendisi Edebiyat ile de ilgilenmiş 50’ye yakın yayınlanmış Öyküsü/Hikâyesi vardır.

İstanbul’da Genel Yayın Yönetmenliğini de yaptığı 99.3 Radyo Mim’de; “Kur’an’ın Gölgesinde Örnek Bir Kur’an Nesline Doğru” adlı Canlı Yayın Programı yapmış ve Yayına 7’den 77’ye insanları telefonda Canlı Yayın Konuğu alarak İniş Sırasına Göre Kur’an Meali okutmuş, insanların Kur’an’ı daha iyi anlamalarına katkıda bulunmuştur.

Kur’an kavramlarını içeren 90 dakikalık SUNUŞ konuşmaları, 90 dakikalık Teyp Kasetleri ile çoğaltılıp gelen misafirlere hediye edilmekle birlikte, bu kavramların anlatımını içeren binlerce kaset yurtiçi ve yurtdışından gelenlerce bulundukları çevrelere dağıtılmıştır.

Bu radyo programında yaptığı çalışma ile; Konuşma ve Anlama Dilimiz olan Türkçemizi en sarih (açık ve kolay anlaşılır) bir biçimde Yayına Hazırlayıp Editörlüğünü Yaptığı Kur’an Mealine büyük oranda yansıtmıştır.

70’li yılların sonlarından itibaren başlayarak 90’lı yıllara kadar Ülkemizin neredeyse o dönem 67 Vilâyetinde KUR’AN MEALİ ile Tebliğ (Uyarı/Bilgilendirme) Çalışmalarını yürütmüş; Evlerde KUR’AN MEALİ okutmuştur.

Dolayısıyla elinizdeki Kur’an Meali; 1979-2009 yılları arasında tam 30 yıllık (Şahsım ve yaklaşık zaman zaman; hatta bazen Haftada bir, bazen Ayda bir Ders niteliğinde bir araya gelip) yaptığımız 40-50 kişilik Kur’an Meali Çalışmaları ile büyük bir Ekip çalışmasının ürünüdür de diyebiliriz.

Bugüne kadar yaklaşık 100’ün üzerinde farklı Kur’an Meali incelemiş, Hadis Külliyatını ve Müsnedleri taramış, Mezhepleri ve neredeyse pek çok Tefsiri de gözden geçirmiştir.

2011 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisine giderek Parti Başkanlarını ziyaret etmiş ve: “Kur’an’ın ve Mealinin Ders Kitabı ya da Yardımcı Ders Kitabı olarak okutulması” noktasında yasalara uygun Kanun Hükmünde bir kararname formatında bir teklif hazırlayıp Dosya haline getirerek vermiştir.

Grup Konuşması sonrası MHP Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ Beyefendinin yanına giderek dosyayı kendisine vererek açıklama yapmıştır. İki hafta içerisinde Meclise, Partisi tarafından teklif verip AK PARTİ ‘nin de desteği ile Meclisten geçirilip Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

2011 yılından bu yana Kur’an ve Siyer okutulmaktadır.

O dönem Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi Başbakanımızdı kendisine; hem Mekki, hem Medeni Sureler iki ayrı Cilt halinde ve iki cilt bir arada olanını da İstanbul Eyüp’te MÜSİAD’ın bir Ramazan İftar Yemeğinde bizzat kendim elden hediye ettim.

SADIK TÜRKMEN
BİR TV PROGRAMINA KATILARAK BİLGİ VERDİ!


SAYIN ERTUĞRUL ÖZKÖK MEALİMİZİ OKUDUKTAN SONRA:
“ARTIK KUR’AN’I ANLIYORUM” ŞEKLİNDE BAŞLIK ATIP, MEALİMİZİN TANITIMINI KÖŞESİNE TAŞIYARAK YAPTI.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Köşe Yazarı Sayın Ertuğrul ÖZKÖK Beyefendi, Mealimizi okuduktan sonra Köşesine: “ARTIK KUR’AN’I ANLIYORUM” başlığı adı altında taşımıştır. Tarih 12 Haziran 2009. Aynı yılın (2009) Ramazan Ayı’nda VATAN GAZETESİ tüm okuyucularına Kupon karşılığında Promosyon olarak hediye etmiştir. Ayrıca Ahmet HAKAN ve şu an adını sayamayacağım pek çok Gazeteci-Yazar Köşelerinde (Mealimiz hakkında) olumlu yazılar kaleme almakla birlikte; 50’nin üzerinde Karşılaştırılmalı Meal olarak düzenlenen İnternet Sitelerinde yer almış olup, diğer Meal Sahiplerinin ayetlere verdikleri manâ ile Okuyucular karşılaştırma imkânı bulabilmektedirler (her birine ayrı ayrı teşekkür ederim).

Sayın Ertuğrul ÖZKÖK ‘ün Köşe Yazısının linkini aşağıya bırakıyorum,
ilgilenenler aşağıdaki linkin üzerini tıklayarak okuyabilir;
https://www.hurriyet.com.tr/artik-kurani-anliyorum-11849391

KUR’AN MEALİ ÇALIŞMALARIMI HOMEOFİS OLARAK KULLANDIĞIM EVİMDE YÜRÜTTÜM. 1970’LERDEN İTİBAREN BİRİKTİRDİĞİM ZENGİN BİR KÜTÜPHANEYE SAHİPTİM.

(2018 Yılında İstanbul’dan Memleketim Ankara’ya göç ederken 1990 yılı itibariyle Kur’an Çalışmalarına katıldığım Süleymaniye Vakfı’na bağışladım).

Bu kitaplar Kütüphane’de her biri ikişer sıra olarak dizilmiştir.

ŞÖYLE BİRAZ FARKLI KONULARA DEĞİNELİM
(Vaktiniz müsait oldukça bakarsınız).

Kur’an Mealimizin SUNUŞ bölümünde sarfettiğimiz şu cümle KUR’AN MEALLERİ ve KUR’AN’IN ANLAŞILMASI hakkında Akademik bir çalışma yapan bir Öğretim Görevlisi şu cümlemize dikkat çekerek bir Makale ele almıştır:

~ “Bir Mealde aslolan; insanların konuşma, yazma, anlama diline hitabedebilmek ve Mealin dilini; halkın genel kültürü ve anlayışı ile uyumlu hâle getirmektir.”

KUR’AN MEALİMİZ; KİTAP BASKISI OLARAK ŞİMDİYE KADAR (2006-2010 ARASI) 9 BASKI YAPILMIŞTIR.

Jenerik Bilgisi ve Telif Hakları ile ilgili bilgi gerek KİTAP İÇ KAPAĞI ve gerekse buraya daha rahat okunabilsin diye aşağıda detay bilgi verilecektir.

İlk Baskısı 2006 Yılında yapılan Mavi Kapaklı Kur’an Mealidir. 2009 ve sonrasında ise Kırmızı Kapaklı olarak basılmıştır. Mavi Kitap resmi aşağıdadır. Kırmızı Kitap olarak ta en üstte resim olarak konulmuştur.

Kur’an Mealimizin 2006 İlk Baskısı görüldüğü üzere Mavi Kapaklı.

5000 Adet basıp Ülkemizde bulunan İlahiyat Fakültelerinde Öğretim Üyesi Prof.’lara BİR HATAMIZ var mı, varsa bize bildirmeleri ricasında bulunarak kendilerine KENDİMİZİ KONTROL ETTİRMEK AMAÇLI verildi.

Daha sonra gelen öneriler de dikkate alınarak 2009 yılında KIRMIZI KAPAKLI baskısı yapılarak piyasaya sürüldü.

Yaklaşık her 3 yılda bir GÜNCELLEME yapıldı, yapılmaktadır: Daha iyi ve kolay anlaşılır olması açısından günümüz Türkçesiyle güzelleştirilmektedir.

T.C.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü

Mekki Sureler ISBN: 975-00701-0-0 / Medeni Sureler ISBN: 978-605-88698-0-6 Karton Kapaklı İki Cilt Birarada Meal ISBN: 978-605-88698-1-3 / Sert Kapaklı İki Cildi Birarada Meal ISBN: 978-605-88698-2-0

İniş Sırası olarak Osman (ra)’ın Tertip etmiş olduğu “Surelerin İniş Sırası” esas alınmıştır. Bu Eserin Telif ve Tüm Yayın Hakları © Kitabı Yayına Hazırlayan Editör SADIK TÜRKMEN ’e aittir. Kitabın tamamı ya da bir bölümü; “5846 ve 2936 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası Hükümleri” gereğince; Yayına Hazırlayanın veya veya vefatı hâlinde Varisleri olan Çocuklarının yazılı izni olmadan “TİCARİ AMAÇLI” Yurtiçi ve Yurtdışı Kitap Baskısı yapılamaz; kısmen de olsa Fotokopi, Film vb. tekniklerle çoğaltılamaz.

Özgün Türkçe:
Sadık TÜRKMEN (Yayıncı-Editör)

Yayın Kurulu:
Abdullah Furkan Türkmen
Seyyid Kutub Türkmen
Esra Türkmen Kılıç

Kapak Tasarım:
Hakan ÖZASLAN (Grafiker)

Baskı :
Pasifik Ofset Ltd. Şti. – İstanbul
Birinci, İkinci ve Üçüncü Basım 2009
Dördüncü ve Sekizinci Basım İstanbul 2010

Gsm: 0.532.281 84 07
SADIK TÜRKMEN YAYINLARI-1
https://www.sadikturkmenmeali.com
e-mail: info@sadikturkmenmeali.com

KUR’AN MEALİMİZİ AYRICA ARAPÇA-TÜRKÇE, ARAPÇA-ARAPÇA, ARAPÇA-İNGİLİZCE, ARAPÇA-FRANSIZCA, ARAPÇA-ALMANCA, ARAPÇA-ÇİNCE, ARAPÇA-JAPONCA GİBİ TÜM GLOBAL DÜNYA DİLLERİNE ÇEVİRMEYİ DE HEDEFLEMİŞ/HAYÂL ETMİŞTİM.

Hatta Çince Çevirisini bir Uygur Türkü (Türkiye’de İstanbul’da Öğretim Görevlisi) olan Bacı Kardeşim gönüllü olarak üstlenmişti ve eklemişti; Hocam seve seve ben yaparım hiçbir ücret istemeden, diyerek…

İstanbul’da 2009’da bir Arapça-Türkçe Dizgi yapan bir Firmadan teklif almıştım, o zamanın rakamıyla 10 Bin Dolar istemişti. Tabi o an için gücüm yoktu ve inşaallah bir gün bu bütçeyi hazırladığımda diyerek bir süre ertelemiştim.

Hatta aşağıya resmini koyuyorum, bir de ÖRNEK SAYFA yapıp yollamıştı bana.

Şükürler olsun ki bugün; bu İnternet ortamında Rabbim çok büyük lütuflarda bulundu.

ŞİMDİ ARTIK YAYINA HAZIRLADIĞIMIZ BU SİTEMİZLE TÜM DÜNYA DİLLERİNE TEK BİR TIKLA BÜTÜN DÜNYA İNSANLARI ANA DİLLERİNDE OKUYABİLECEKLER (Bin Şükür).

Ve hatta; Sitemizde Herhangi bir Surenin, herhangi bir Ayetine tıkladığında içerisinde: TÜRKÇE/LÂTİNCE OKUNUŞUNU, ANLAMINI VE ARAPÇA KÖK KELİMEYİ görebiliyor (el-Hamd).

Rabbime daha nasıl şükredeyim bunca lütfundan sonra, ne kadar şükretsem hep azdır diye düşünüyorum.

Bütün hedeflerime/hayâllerime O’nun lütfu ve ikrâmıyla ulaştım. Bundan sonrası için Çocuklarıma ve Torunlarıma BU EMÂNETİ bırakıyorum. Umarım onlar sahip çıkarlar ve bu Siteyi ben öldükten sonra da devam ettirirler, duasıyla.

Yüce Rabbimden tek dileğim ise; BU GÜZİDE ÇALIŞMAMI BENİM VE SİZLERİN (DE OKUYARAK) HAYATINIZA GÜCÜNÜZ NİSPETİNDE UYGULAYARAK HATA VE GÜNÂHLARIMA/HATA VE GÜNÂHLARIMIZA KEFÂRET OLARAK KABUL EDEREK AFFIMA/AFFIMIZA VE BAĞIŞLANMAMA/BAĞIŞLANMAMIZA VESİLE KILMASIDIR (Amin ya Mûin).

Her bir okuyanıma EN İÇTEN SEVGİ ve SAYGILARIMLA; Kur’an ile bütünleşen/örtüşen güzel bir ömür geçirmenizi ve Yüce Rabbinizin/Rabbimizin huzuruna: ALLAH’I RAZI ETMİŞ VE O’NUN DA SİZLERDEN/BİZLERDEN RAZI OLMUŞ OLARAK YİNE O’NUN HUZURUNA DÖNMEMİZİ diliyorum.


Sağlıcakla kalın.
SADIK TÜRKMEN (Kardeşiniz)