Anılar

HAYATIMDA HİÇ UNUTAMAYACAĞIM BİR ANIM

Kur’an Mealimiz Hürriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni ve Köşe Yazarı Sayın Ertuğrul ÖZKÖK Beyefendi: ARTIK KUR’AN’I ANLIYORUM, diye bir başlık atıp KUR’AN MEALİMİZİ Köşesine taşıdığı andan itibaren özellikle Hürriyet Gazetesi okurları büyük ilgi gösterdiler.

Pek çok güzel geri dönüşümler aldım. Gerek mail ve gerekse telefon ile. İçlerinden o dönem AKUT Başkanı Sayın Nasuh MAHRUKİ Beyefendi de Mealimizi okumaya başlamış ve onlarca Kur’an Meali sipariş vererek Çevresindeki eş dostlarına hediye etmişti. Mail ile bana ulaştığında (sipariş için) dedim: Siz o Nasuh Mahruki misiniz, diye sordum. Yani AKUT BAŞKANIMIZ Mahruki?! Evet, dedi. Allahım, hem çok şaşırmış ve hem de çok mutlu olmuştum.

Bana dedi ki: Bir gün bir Kitabevi’nde Kitaplara bakıyordum. Dini Kitaplar Bölümünde KIRMIZI KAPLI VE KUR’AN YAZAN bu kitap ilgimi çekti ve hemen oracıkta Kitabı şöyle bir karıştırmaya başladım ve kendimi kaptırarak bir solukta 15-20 Sayfa okuyuvermiştim. Kitap o kadar akıcıydı ki, anlatamam. Sonra satın aldım ve Eşimle birlikte TAM İKİ AYDA bitirdik. Çok beğendik. Türkçeci harikaydı ve Bu Kitabı mutlaka sevdiğim arkadaşlarıma da ulaştırmam lazımdı, dedim ve onun için Sipariş veriyorum dedi. Sonrasında 4-5 kez daha sipariş etti.

Nasuh MAHRUKİ Beyefendi her bir HEDİYE ettiği dostuna şöyle tavsiye etmiş: “Sizler de okuyun ve okuduktan sonra memnun kalırsanız, sizler de eş dost ve arkadaşlarınıza hediye ediniz ve onlara da dostlarına hediye etmelerini tavsiye ediniz” ricasında bulunmuş. Nereden anladın derseniz; o kadar kişi daha sonra bana ulaştı ki; her biri Doktor, Bir Okulda Müdür vs. beşer-onar adet sipariş verip Nasuh Bey gibi hediye etmek istediklerini söylediler.

Daha sonra bir Hanımefendi beni aradı. Kendisine Mealimizi Mahruki Beyefendi hediye etmiş ve dedi ki: Annem Meale el koydu ve bana vermiyor, ne olur bana acilen Bir Meal yollayın dedi. Mısır’a gideceğim ve orada tam 1 ay kalacağım, Kitap bana çok iyi geldi, onunla kendimi çok mutlu hissediyorum dedi. Bu kişi kimdi biliyor musunuz?!

Şahika Ercümen Hanımefendiydi. Paletsiz değişken ağırlık kategorisinde 100 metreye dalarak dünya rekoru kırmıştı kendisi. Halâ da pek çok REKORLAR kırmaya devam ediyor. Bu kıymetli kızımızla daha bir gurur duyar oldum doğrusu. Rabbim her zaman yar ve yardımcısı olsun, Milletimizi her zaman gururlandırmaya Rabbim daim kılsın; sağlıklı ve huzurlu bir ömür lütfeylesin (Amin).

ŞİMDİ HİÇ UNUTMAYACAĞIM DEDİĞİM BİR ANIM, demiştim ya yukarıdaki başlıkta?!

2009 yılı 12 Haziranında Ertuğrul ÖZKÖK Beyefendinin Köşe Yazısından sonra, İstanbul Taksim Cihangir İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni bir Öğretmenimiz Mealimizi alıp eşiyle birlikte akşamları 2-3 ayda bitiriyor. Çok beğeniyorlar. Akıllarına şöyle bir fikir geliyor; biz Öğrencilerimizin Aile Derneği ile bir toplantı yapıp, bu Kitabın çocuklarımızın edinmesini sağlayarak OKULDA BU KİTAP İLE DERS YAPALIM, diyorlar. Veliler kabul ediyorlar ve ekonomik durumu iyi olanlar alıyor D-R Marketlerden.

Bir gün bir telefon aldım ve arayan kişi bu Öğretmenimizdi: “Hocam, ben falankes; Kur’an Mealinizi alıp 2-3 ay Eşimle birlikte akşamları okuduk ve çok beğendik. Yaklaşık 2 Aydır da Okulumuzda Sınıf Öğretmenliği yaptığım tüm sınıflarda Cuma Günleri benim dersim olan tüm sınıflarda okutuyorum ve çocuklarımda çok büyük değişimler oldu ve Aileler de çok memnun.

Bir gün sizi Okulumuzda Konuk etmek isteriz, tabi siz de kabul ederseniz dedi.

Ben elbette, ne demek Öğretmenim çok mutlu olurum dedim.

Elinde kitabı olmayan, olur ya ekonomik durumlardan dolayı alamayan çocuklarımız var mı, diye sordum.

Öğretmenimiz; Evet Hocam, dedi. Ben de gelirken o zaman olmayan yavrularımıza hediye etmek üzere yanımda Arabaya atıp getireyim dedim ve Tarih konusunda sözleştik.

İlköğretim son sınıf öğrencileri ile günü geldiğinde buluştuk.

Öğretmenimiz; beni Öğrencileriyle tanıştırdı. Davet amacı benimle tanışmalarını sağlamaktı ve aynı zamanda Kur’an Meallerini onların adına İmzalamaktı.

Daha sonra Öğretmenim bana dedi ki: Hocam gelmişken, sizden rica etsem BUGÜN SINIFLARDA DERSLERİ SİZ VERSENİZ?!

O kadar çok mutlu olmuştum ki bu teklife; hay hay diyerek kabul ettim.

Her bir sınıfta BİRER SAAT DERS ve BİRER SAAT TE SORULU CEVAPLI ders yaptık.

Allahım, şok olmuştum…

Öyle sorular sordular ki; Yüce Rabbime sonsuz şükürde bulundum.

Ne kadar zamandır okuyorlar Öğretmenim dedim.

Cevaben sanırım bir ay oldu Hocam dedi.

O gün aşağıda resimlerini göreceğiniz yavrularımız işte 11-12 yaşlarında olmalılar. Halâ her bayramda beni arayanlar yavrularım var. Şimdilerde 25’li yaşlardalar, Rabbim her birine sağlıklı, imanlı ve huzurlu bir ömür lütfeylesin (Amin).

Hoşça ve sevgiyle kalın.

SADIK TÜRKMEN
(Kur’an Mühendisi)

23 EKİM 2023;
Çubuk Ankara, TÜRKİYE

ŞİMDİ O HİÇ UNUTAMAYACAĞIM DEDİĞİM RESİMLERİ VERİYORUM.