Site Kullanımı

Siteyi Kullanım Kolaylıkları

Kolaylık 1- Bilgisayardan giriyorsanız yanda, Cep Telefondan giriyorsan bu yazımızın hemen altında bulunan herhangi bir SIRALAMAYI seçip,  bir Sureye tıkladığınızda birinci ayetten son ayete kadar direkt Site üzerinden okuyabilirsiniz.
Kolaylık 2- Aynı zamanda bir Ayetin üzerine gelip tıkladığınızda göreceksiniz ki: Bir ayet ve varsa dipnotları karşınıza çıkacaktır.
Kolaylık 3- Ayet ya da Dipnotların hemen altında: Ayetlerin başka Surelerde bulunan BAĞLANTILI/İLİNTİLİ/BENZER AYETLERE linke tıkladığınızda başka bir sayfada/yeni bir pencerede açılarak ulaşabileceksiniz.
Kolaylık 4- Bağlantılı/Benzer Sure ve Ayetlerin hemen altında ise SOSYAL MEDYA Paylaşım Araçlarından herhangi birini seçip AÇIK olan bir hesabınızda paylaşabilirsiniz.
Kolaylık 5- Sosyal Medya Paylaşım Araçlarının hemen altında ise arzu ederseniz içinde bulunduğunuz Sayfadan ayrılmadan DİĞER AYET VE NUMARALARINA tıklayarak devamı ayetleri okuyabilirsiniz.
Kolaylık 6- Ayetlerin Kelime karşılıkları kısmını göreceksiniz. Burada Arapça Kelimenin Lâtince Yazılışını ve Okunuşunu, Türkçe Kelime karşılığını ve sonunda da Arapça Yazılışı olan Kelime Kökünü göreceksiniz. Bu sistem ile amacımız; sizlerin Ayetleri hem Arapça ve hem Türkçe Anlamını öğrenip ezberlemenizi yani ANA DİLİ GİBİ KUR’AN ARAPÇASINI öğrenmenize katkı sağlayarak yardımcı olmaktır.

Kolaylık 7- Son olarak ta dilerseniz Cep Telefonlarınızı YATAY çevirerek okuyabilirsiniz.
Kur’an araştırmalarınızda başarılar dileriz.

Tek gâyemiz; insanların yalnızca Yüce Rabblerine yönelmelerini sağlamak!

~ “O halde; boş kaldığın zaman hemen kalk, yeni bir işe koyul. Ve yalnızca Rabbine rağbet et/yönel.” (İnşirah 7-8)

~ “ALLAH’a karşı bir yalan uyduran/iftira eden veya O’nun ayetlerini yalanlayan kimseden daha zalim kim olabilir? Gerçek şu ki, suçlu/günahkârlar iflâh olmaz/huzur bulmazlar. Allah’ı bırakıp kendilerine zarar vermeyen ve faydası olmayan şeylere kulluk ediyorlar. “Bunlar Allah katında (yani ahirette bizi cehennemden kurtaracak) şefaatçilerimizdir” diyorlar. De ki: “Siz Allah’a göklerde ve yerde bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?” O yüce ve onların ortak koştuklarından çok uzaktır!” (Kasas 17-18)

~ “BU kitabın indirilmesi/verilerinin aktarımı/anlatımı; üstün/çok güçlü, hâkim olan/doğru karar veren Allah tarafındandır. Şüphesiz Biz sana gerçekleri haber veren kitabı indirdik. Öyleyse (başkalarına değil yalnız) Allah’a kul ol, dini yalnız Allah’tan (Kur’an’dan) öğren! İyi bilin ki, hâlis/yegâne din yalnız Allah’ındır. O’ndan başkasını evliyâ/dostlar edinenler: “Onlar bizi Allah’a daha yaklaştırıcı[1] olsunlar diye onlara kulluk[2] ediyoruz/etraflarında toplanıyoruz” (derler). Elbette ki Allah; aralarında ihtilâfa düştükleri konuyla ilgili kararını/hükmünü verecektir. Şüphesiz Allah; yalancı, kâfir (gerçekleri bilerek gizleyen) kişiyi doğru yola iletmez!” (Zümer 1-3)

______________________
[1]  Geçmişte ve bugün Allah’a ‘vesile/aracı/yaklaştırıcı olarak’ edinilen nelerdi? Geçmiş ümmetlerden bir kısım müşrikler bazı Peygamberleri ‘Allah’ın oğlu’ diye kabul ederek; bir kısmı da ‘Melekleri Allah’a yaklaştırıcı/aracı’ edinerek ortak koştular. Bugün ise; şeyh, veli, evliyâ gibi belirli şahıslar kurumsallaştırılarak aracı/vesile edinilmiştir. Yaklaşım tarzı aynı; “Kendilerince uydurdukları güya onların günahsız oldukları için emir ve yasaklarına kayıtsız şartsız teslim olmalıyız” anlayışı bu sonucu doğurmuştur?! Ve daha dehşeti; kendilerini suçlu, günahkâr gören insanlar, bu gibilerini ise; güzel insan, suçsuz, günahsız, Allah dostu, Allah’ın veli (seçilmiş) kulu gibi vs. tanımlayarak (bu tanımlamalar genelde, ya bu cahil insanlar tarafından veya bizzat kendilerini, evliyâ/şeyh/veli diye adlandıranlar tarafından uydurulmuş iddialardır!) Böylece Allah’tan başkasına kulluk etme/tapınma/uyma fiilini gerçekleştirmiş oluyorlar. Ama onlar, bu işin bilincinde değiller! Oysa Allah’a kul olmak için, bakın dikkat edin “Allah’a yakın olmak için” demiyorum; ne demek Allah’a yakın olmak, bunlar sorgulanmalı?! (Allah’a yakın olma hâli ancak Melekler için Kur’an’da zikredilmiştir). Dünyada Allah’a yakın olmanın ölçüsü nedir?! Kim tespit edecek, kimin Allah’a daha yakın olduğunu?! Ölçü TAKVA’dır ve takvalı kişiyi de ancak Allah bilebilir/ayırdedebilir, biz değil?! Ama bugün herkes kendi efendisini, şeyhini Allah’a yakın, Allah’ın dostu kabul ediyor. (Hele bir de sakallı, sarıklı, cübbeli ise ve başını da önüne eğerek konuşuyor ise; takvalı olarak ona biçilen değer bu?!) Onun için: ‘Af, bağışlanma ve tövbe dilemek; ne kadar kötü ve suçlu olursanız olun, direkt Allah’tan bağışlanma dilenilmeli’. Allah’ın aracılara ihtiyacı yoktur; “Bana dua ettiğinizde işitir/Beni çağırdığınızda  cevap veririm” buyurur. Yani sizin adınıza birisinin “tövbe dilemesi” veya sizin o kişiden “tövbe almanız” gibi inanışlar kesinlikle ŞİRK kavramı içine girer ve Allah korusun “şirkin asla affı yoktur” ve çok tehlikelidir. Bu durumda olanlar, yani; herkes kendini çok rahatlıkla şu şekilde denetleyebilir, eğer: Ben Allah’a tek başıma gidemem, illâ ki bir aracıya ihtiyacım var; dünya krallarına ulaşmada aracılığı benimseyenler gibi bir zihniyete sahipseniz, bilin ki düşüncenizde müşriksiniz. Böyle olan kişi hemen Allah’a dönsün/tövbe etsin, af ve bağışlanma dilesin! Çünkü Allah bu fiili işleyen kişilere ayetin sonunda yalancı ve kâfir diyor?!

[2]  Kulluk: Severek, isteyerek, baskı altında olmaksızın, gönülden kayıtsız ve şartsız itaat etmek ve değer verilen herhangi bir şeyin etrafında toplanmadır.

~ “ANT OLSUN insanı Biz yarattık ve nefsinin/benliğinin ona ne fısıldadığını biliriz. Biz ona/insana şah damarından daha yakınız[3]/içinden ne geçirdiğini biliriz. Onun sağında ve solunda oturan iki kaydedici (melek) de kaydetmektedir. Her ne söz söylerse mutlaka onun yanında hazır bir gözcü vardır.” (Kaf 16-18)

Bir-iki ayet örneğinde de görüldüğü üzere Allah’a ulaşmak için aracılar edinmek şirktir/küfürdür?! Çünkü Allah kendisine aracılar edinilmesini istemiz, neden mi: O YARATTIĞI KULUNA ŞAH DAMARINDAN DAHA YAKINDIR VE BİR DE YARATIĞINI GÖZETLEYİCİ VE HER NE DERSE DESİN SÖYLEDİĞİ YAZANLAR/KAYDEDİCİLER KOYMUŞTUR?!

KUR’AN MEALİ hazırlayıp yayınlamamızda ve Web Sitemizi açmamızdaki tek gâyemiz: Ülkemiz ve Dünya İnsanlığının (çok şükür artık bütün dünyada tek tıkla Google Çeviri ile her dile %99.9 oranında bir isabetlilikle çeviri yapılmakta, böylece tüm insanlığın) okumasını sağlayarak: Gerçek Rabblerini (Tek İlah Allah’ı) tanımalarını, Dini en doğru kaynaktan öğrenmelerini, Peygamberimiz Muhammed sav.’i rivayetlerden değil, bizzat Allah tarafından korunan KUR’AN’dan öğrenmelerine katkıda bulunmaktı. Böyle Allah’a aracısız (hiçbir kimseyi ve hiçbir nesneyi ortak koşmadan) YÖNELMELERİNE vesile olmaktı.

Bilgisayardan giriyorsanız hemen Sağ Menüde görüldüğü üzere Nüzûl, Mushaf ve A’dan – Z’ye yani Alfabetik Sıralamayı görürsünüz; Cepten/Mobilden giriyorsanız da bu yazımızın hemen bitiminde 3 Sütun hâlinde SURE Sıralamalarını bulacaksınız.. Onlardan dilediğiniz sıralamayı seçip Kur’an Mealimizi okumaya, incelemeye ve araştırmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi Mealimizle Başbaşa Bırakalım

Selâm Hüdaya/Hidayete Rehbere, Kur’an’a tâbi olanların üzerine olsun; umarım her birinizle ahirette bir araya gelir sohbet ederiz; tabi Cennet ya da Köşklerinden herhangi birine lâyık olanlardan olursak?! İyi okumalar ve inşaallah lâyık olanlardan olmamız duasıyla; hoşça ve sevgiyle kalın.

Saygılarımla,
Kur’an Meali Editörü

SADIK TÜRKMEN
(Bilgi İşlem Mühendisi)

23 Ekim 2023