Bakara 83

VE BİR ZAMAN, İsrailoğullarından: “Allah’tan başkasına kul olmayacaksınız; anne ve babaya ve en yakınlara (akrabalara) ve yetimlere ve yoksullara iyi davranacak/iyilik edeceksiniz, insanlara güzel sözler söyleyeceksiniz ve namazı[*] gereği gibi kılacaksınız ve zekatı (çalışıp üreterek) vereceksiniz” diye söz almıştık. Bundan sonra pek azı hariç, yüz çevirerek sözlerinden döndüler.

______________________
[*] Salatı ikâme etmek/Namaz ibadetini eda etmek KUR’AN’DA VAR MI, diyerek acaba inandığını söyleyenler kimi köşeye sıkıştırmaya çalışmaktadırlar?!

Dinde tek ŞARİ/HÜKÜM KOYUCU Allah’tır!

Allah Kitabında Namaz ile ilgili detayları açıklamamış, Nebisine mi bırakmış?!

Bu tartışmalara mahâl vermeyecek şekilde Kur’an’da Salat Kavramı, Namaz İbadeti ta ilk Nebi Hz. Adem as.’dan İbrahim as.’a kadar uygulanagelmiş bir ibadet tarzıdır.

Muhammed as. Nebi/Rasûl olarak seçildiğinde de ayetler ile sabittir: «Sonra da sana vahyettik: “Allah’ı birleyerek/hanif olarak İbrahim’in milletine/dinine uy! O, ortak koşanlardan değildi/olmadı!”» (Nahl: 123)

Muhammed Nebi as. cahiliyye toplumunda da asla şirk koşanlardan olmadı. O; Atası İbrahim gibi haniflerdendi. İçinde yaşadığı toplumun içinde de hanif olup Salatı ikâme eden/Namaz ibadetini yerine getiren HANİF/DİNDAR insanlar vardı.

Hatta müşriklerden bazıları da Salatı ikame/Nemazı eda ediyorlardı. Ancak Allah; onlar kendisine şirk koşarak inandıkları için ibadetlerini: “Onların kâbe’deki salatları/namazları el çırpmak ve ıslık çalmaktan ibarettir diyerek değersizleştiriyordu. Yani izzeti dergâhında kabul etmediğinin işaretiydi bu anlatımı.

Sonuç itibariyle: Allah, ta Adem’den Muhammed as.’a kadar uygulanagelen SALAT/NAMAZ EMRİNİ ne diye detaylıca anlatsındı?!

Ayrıca Kâbe, Allah’ın emriyle İbrahim as. tarafından yeniden ortaya çıkarılıp inşa edilmişti. Muhammed as. zamanında da bütün dünyadan Müslümanlar Hac ve Umre için geliyorlardı. Orada Nebi Muhammed as.’ı ve Arkadaşlarının SALATINI/NAMAZINI eda edişlerini bizzat uygulamalı olarak görüp geldikleri bölgelere fiili olarak gösterip öğretiyorlardı.

Lütfen bu konuyu bir tefekkür edin, düşünün olur mu?!


Bağlantılı Ayetler: 2/63»2/177 - 4/36« | Bakara 83 | »


Ayetin Kelime karşılıkları

# Kelime Anlam Kök
1 ve iz ve hani وَإِذْ
2 ehazna biz almıştık أَخَذْنَا
3 misaka bir söz مِيثَاقَ
4 beni oğullarından بَنِي
5 israile İsrail إِسْرَائِيلَ
6 la لَا
7 tea'budune kulluk etmeyeceksiniz تَعْبُدُونَ
8 illa başkasına إِلَّا
9 llahe Allah'tan اللَّهَ
10 ve bil-valideyni ve anaya-babaya وَبِالْوَالِدَيْنِ
11 ihsanen iyilik edeceksiniz إِحْسَانًا
12 ve zi ve وَذِي
13 l-kurba yakınlara الْقُرْبَىٰ
14 velyetama ve yetimlere وَالْيَتَامَىٰ
15 velmesakini ve yoksullara وَالْمَسَاكِينِ
16 ve kulu ve söyleyin وَقُولُوا
17 linnasi insanlara لِلنَّاسِ
18 husnen güzel söz حُسْنًا
19 ve ekimu ve ayakta tutun وَأَقِيمُوا
20 s-salate salatı الصَّلَاةَ
21 ve atu ve verin وَاتُوا
22 z-zekate zekatı الزَّكَاةَ
23 summe sonra ثُمَّ
24 tevelleytum döndünüz تَوَلَّيْتُمْ
25 illa hariç إِلَّا
26 kalilen pek azınız قَلِيلًا
27 minkum sizden olan مِنْكُمْ
28 ve entum ve siz وَأَنْتُمْ
29 mua'ridune yüz çeviriyorsunuz مُعْرِضُونَ