Maide 39

Her kim de işlediği zulmünün (hırsızlığın)[*] arkasından tövbe edip durumunu düzeltirse; kuşkusuz Allah onun tövbesini kabul eder. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

______________________
[*]  Bu arada hırsızlığın cezası el kesmek yani bir elin ya da elin bir parçasının kesilmesi olarak algılanmamalı! Öyle olsa; hırsızlık yapan kişinin tövbesi olmazdı?! Bu ayetin ne demek istediğini anlayabilmek için Maide 38 ‘i ve Dipnotunu okuyunuz.

Öncelikle şu konuya bir açıklık getirmemiz gerekiyor: Bu konular HUKUKUN SAHASINA GİRER?! Herkesi ilgilendirmez. Vatandaşların ilgi alanı değildir. Vatandaşın üzerine düşen Arapça bilmiyorsa, anladığı/bildiği dilde BİR KUR’AN MEALİ OKUYUP öncelikle İTİKADİ/İNANÇ/İMANİ meselesini halleder. Bu da İNİŞ SIRASINA GÖRE BİR KUR’AN MEALİ okunduğunda 1. İnen Sure olan Alak Suresinden başlayıp, 83. İnen Mutaffifin Suresine kadar defalarca okuyup bitirerek ve Ayetler arası bağlantıyı da kurarak ve Ayetlerin üzerinde düşünerek İMANINI/İTİKADINI oluşturmalı. Biz bu İNİŞ SIRASINA GÖRE KUR’AN OKUMASINA İlköğretim, Ortaöğrenim ve Lise Seviyesinde bir Eğitim-Öğretim Sistemi diyoruz. Daha sonra kişi Üniversite Seviyesinde Eğitim almak/görmek isterse: Örneğin bir Hukuk Fakültesi Öğrencisi olmak isterse Üniversitelere Yönelik Medeni Sureler ilgi alanına girer. Eski deyimle: FIKIH TEDRİSATI yapmak isterse, bir Fakih/Hukukçu olmak isterse Kur’an’ın Hüküm Sureleri ve Ayetleri üzerinde tefekkürünü sürdürür. Maalesef bugün her ortamda, özellikle Sosyal Medya Platformlarında önüne gelen üstüne vazife olmadığı hâlde HUKUK ile ilgili Ayetler üzerinde konuşmaktadırlar. Yani, hani önüne bir dava gelse; örneğin bir hırsızlık yapan biri gelse ve onunla ilgili bir hüküm/karar vermek durumunda kalıp SORUMLULUK alsa ki almak öyle kolay değildir, ancak o zaman akılları başına gelir ve derler ki: Bu bizim işim değil?! Hakimlerin, Yargıçların, İddia Makamı olan Savcıların ya da Savunma Makamı olan Avukatların işi derler (tabi Allah’ın Ayetlerine göre hüküm/karar verilen bir ortamda). Hani olur ya, günümüz yönetim biçimlerinde Hırsızlık, Cinayet, Tecavüz konularında başa çıkılamayınca Allah’ın Ayetlerine/Hükümlerine dönüldüğünde bu konular İSLÂM HUKUKÇULARININ işidir!


Bağlantılı Ayetler:12/74 12/75 5/38 20/82 25/70 25/71« | Maide 39 | »


Ayetin Kelime Karşılıkları

#KelimeAnlamKök
1femenkimفَمَنْ
2tabetevbe ederتَابَ
3minمِنْ
4bea'disonraبَعْدِ
5zulmihiyaptığı haksızlıktanظُلْمِهِ
6ve eslehave uslanırsaوَأَصْلَحَ
7feinneşüphesizفَإِنَّ
8llaheAllahاللَّهَ
9yetubutevbesini kabul ederيَتُوبُ
10aleyhionunعَلَيْهِ
11inneşüphesizإِنَّ
12llaheAllahاللَّهَ
13gafurunbağışlayanغَفُورٌ
14rahimunacıyandırرَحِيمٌ